Крштење девојчице Калине, кћери Владимира и Мелине Јеротијевић која је рођена 9.маја 2016. а крштена 19.новембра 2016. Године

У цркви светог пророка Илије

 Хришћанском иницијацијом – крштењем, миропомазањем и евхаристијом, отпочиње духовни живот. Улазак, двери, за живот Светога Духа, те и друге споменуте свете тајне, ослободиле су новокрштену девојчицу, сестру нашу Калину, свих грехова. Хеленска реч baptizien βαπτίζειν (ваптИзин) значи уронити . Урањање симболизује сахрану оглашеног у  смрт Христову. Из ње новокрштени израња – васкресава. Зато богословски, руска реч „погружење“ не може да опише начин крштења, јер не постоји појам који описује пут повратка из воде нагоре. Дакле, урањање и израњање, а не погружење! Поред тога, реч „погружење“ описује и извесно савијање тела, а не његову усправност. У српском језику реч крштење (слично и у руском) дословце значи унети у Христа, учинити некога Христовим. Но, спасе нас бања новог рођења и обновљења у Духу Светом (Тит 3, 5). Крштење остварује и означава рођење из воде и Духа без ког нико не може ући у Царство Божије (Јн 3, 5). Ова се бања зове просветљењем, јер они који усвајају кахитетску поуку имају просветљен дух (Свети Јустин Философ, Apologiae, 1, 61, 12). Унедривши у крштењу Смисао, Логоса Божјег, Реч Божију, и ова наша мала сестра прими  свјетлост истиниту која обасја свакога човјека (Јн 1, 9). Тако Калина просветљена (Јев 10. 32), те је тако постала кћи Светлости (1 Сол 5, 5), али и сама постала светлост (Еф 5, 8).

Крштење је међу Божијим даровима најлепши и најдивнији (...) Називамо га даром, благодаћу, помазањем, просветљењем, препорођењем, одећом нераспадљивости, бањом препорођења, печатом, и свиме оним што је најдрагоценије. Дар је, јер се подељује онима који ништа не доносе; благодат, јер се чак даје и онима који су гресима оптерећени. Крштење (уроњавање) у води потапа грех; помазање, јер је просијавајућа светлост; одећа, јер покрива срамоту нашу; бања, јер нас пере, печат, јер нас чува и знак (кôд) је Божанског господства (Свети Григорије Насијански, Orationes, 40, 3-4: PG 36, 361C).

Почевши од полагања руке, одрицања ђавола, исповедања вере, мазањем маслиновим уљем, прање сапуном, крштења урањањем – израњањем, миропомазањем, умивањем, давањем беле одеће, давање упаљене воштанице и причешћивањем, новокрштени се очишћују и оживљавају. Крштење спира са човека прљавштину и љагу греха и дарује вечни живот, прелазак из смрти у живот. Ко је крштен поистовећује се, усличује се Христу. Крштени је снадбевен оружјем против ђавола које ослобађа дух-душу крштеног од потчињености ђаволу и уводи га у Христову војску, „кодирајући“ је Духом Светим. Крштењем је и Калина ступила у службу Цркве. Није чаробно преобличење! Оно човеку-човечици даје снагу да се развије вером и делима у духу Светог Еванђеља. Рођење у благодати је и начело духовног усавршавања.