Саопштење врховног духовног суда о понашању инквизита Артемија
Духовни суд Светог синода, а на основу одлуке Сабора СПЦ, упозорава вернике да не опште и не посећују богослужења која предводи рашчињени епископ Артемије. Ових дана (фебрар 2015) у свим црквама чита се то саопштење о понашању и кажњавању отступника инквизита Артемија. За најмање сто година ћемо сазнати да ли је ова одлука света!
Ако имамо љубави
Ако имамо љубави (па и према овом инквизиту Артемију), не можемо опрати руке од брата и пустити га да тумара беспућем, ако хоћемо да останемо православни католичани.
Борба за душе
Духовни отац, старац, онај је који је обоживши се, по други пут постао дете, дете Божије. Само он може да пружи руку спасења, па и да се добровољно баци у провалију неваљалстава као неустрашив у борби за душу духовног сина односно брата. Преподобни отац наш Јустин Нови Богослов је несумљиво био неустрашиви јунак у тој борби за душе.
Духовне пијанке
Духовни живот може да склизне у духовну пијанку, односно у духовну наркоманију, како је дефинише свети Ава Јустин Нови Богослов, те и да заведе властољубце и среброљубце на странпутицу клерикализма. У нашој помесној Цркви, случај инквизита Артемија је само знак болести, али не и сама болест. Сам Артемије јесте духовно бодар и здрав. Сама болест је клерикализам, поповштина, која је не само заразила верске службенике високим примањима и који су комфорно позиционирани у Цркви, већ је искварила и ученике и студенте у клерикалним школама. Тако да се клерикалисти надају срећној будућности. Сећајући се спасоносне борбе светог владике Николаја против клерикализма у цркви надамо се исцељењу и потпуном оздрављењу управо кроз покајање на челу са преподобним Авом Јустином. Видимо да Господ и када зна наше духовне пијанке, никада не љуби и не оставља нас као ми њега. Ми Господа потпуно остављамо управо као клерикалисти. Погледај код Достојевског, Браћу Карамазове и нарочито главу о Великом Инквизитору!